۱۳۹۲ تیر ۱۴, جمعه

الیزابت گرلی فلین ( 1890-1964) آنارشیست, فمینیست , رهبر کارگری و فعال سیاسیالیزابت گرلی فلین (7 آگوست سال 1890 -سپتامبر سال 1964) رهبر کارگری 
, فعال سیاسی و فمینیست که نقش پیشرو در مبارزات کارگران صنعتی جهان (IWW) داشت. الیزابت فلین یکی از اعضای موسس اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا و از طرفداران حقوق زنان، کنترل بارداری و حق رای زنان بود. او در سال 1961 به حزب کمونیست آمریکا پیوست و در اواخر عمر، در سال 1961، رئیس آن شد.
در رابطه با فعالیت های الیزابت گرلی-فلین از جمله میتوان گفت که در راس سازماندهی دو اعتصاب معروف درشهرهای لارنس ایالت ماساچوست و پاترسون ایالت نیو جرسی (هر دو اعتصاب درسالهای ۱۹۱۲ و ۱۹۱۳ در صنایع نساجی که بیشتر کارگران ان از زنان و کودکان مهاجر اروپایی بودند بوقوع پیوست) شرکت فعال داشت. الیزابت گرلی-فلین آنارشیست ,فعال سیاسی و سازمان دهندۀ I.W.W؛ بود. 


"الیزابت گرلی فلین"، یکی از برجسته ترین اعضای "سازمان کارگران صنعتی جهان" است. الیزابت در سال 1906، شانزده ساله بود که به این سازمان پیوست و یک سال بعد، اولین اعتصاب در کارخانه لاستیک سازی "بریج پورت" در ایالت "کنتیکت" را تجربه کرد. از آن پس او در همه جا حضور داشت، در میان معدنچیان، در میان کارگران نساجی که 17 ماه در برابر چماق و استنشاق گاز، سرما و زندانی شدن گروهی ایستادگی کردند. الیزابت، 23 هزار کارگر نساجی "لورانس" را طی 2 ماه اعتصاب سخت شان همراهی کرد. او در میان ابریشم بافان "لورانس" و روبان سازان که 5 ماه تمام در مقابل شقاوت پلیس، دستگیری و گرسنگی پایداری کردند، از مشی طبقاتی انقلابی پیگیر پیروی می کرد. او هیچگاه امتیازی به فمینیسم بورژوایی نداد. الیزابت گرلی فلین می گفت:"ملکه ای که در کاخ خود نشسته است، هیچ منافع مشترکی با خدمتکاران آشپزخانه ندارد. همسر صاحب یک فروشگاه بزرگ هیچگونه دغدغه خاطری برای آن دختر 17 ساله که بخاطر 5 دلار در هفته به فحشا متوسل می شود، ندارد."
الیزابت استدلال می کرد که کلید بیداری زنان کارگر مبارزه در محل کار است و زنان و مردان باید مبارزه را دوشادوش یکدیگر سازماندهی کنند. الیزابت می گفت:"رهایی زنان بدون انقلاب سوسیالیستی به طور واقعی و کامل، محقق نخواهد شد. برای رهایی زنان به چیزی به مراتب بیشتر از یک حق رای مجرد نیاز است. هیچ چیزی کمتر از یک انقلاب اجتماعی نمی تواند اسارت و بی اثری کنونی زنان را درهم بشکند. انقلاب اجتماعی پیش شرط درهم شکستن قیود ناشی از ستم جنسیتی است." 

قابل ذکر است که کارگر انقلابی "جو هیل" هنگامی که در سال 1915 به علت فعالیت دردفاع از منافع طبقاتی اش به اتهامات جعلی و ساختگی به اعدام محکوم گردید، در زندان ترانه سرود "دختران شورشی" را نوشت و آن را به الیزابت که در آن زندان به دیدارش می رفت، تقدیم نمود. این فعال کارگری به داشتن روحیه ای آهنین معروف بوده است.

 در بهار 1915 ، جو هیل پس از دیداری که با الیزابت گرلی فلین داشت، ترانه‌ای در وصف زنانی که به‌«کارگران صنعتی جهان» یاری رسانده بودند، سرود. جو هیل نام ترانه‌اش را تحت تأثیر افکار و احساسات فلین «دخترک شورشی» نهاد.
جو هیل درباره‌ی او گفته که «تو همیشه با من رو راست بودی». چهره‌ی فلین توسط یک هنرمند برروی صفحه‌ی موسیقی این آهنگ تصویرپردازی شد.
در این دنیای پر از شگفتی
همه‌گونه زنی را می‌توان یافت
آنانی را که در خانه‌های بزرگ و درندشت و یا در کاخ‌ها زندگی می‌کنند
لباس‌هایشان لطیف است و رنگ به‌رنگ
شهبانوان و شهدختانی‌اند با رگهایی نیلگون
که چون الماس و زمرد گیرایند و دلربا
اما تنها بانوی اصیل، آن دخترک شورشی است
کر:
شورشی‌ست، شورشی ست
او دختری شورشی است
مرواریدی گرانبهاس
او پیک امید، دلیری، غرور و شادی
برای مردان شورشی است
پیش‌ترها، شیرزنانی هم سراغ داشتیم
اما این شورشی، امیدی دیگرست
در میان کارگران، جستجوگر امیدیم
تا مهیا شویم برای پیکارهای بزرگ
برای آزادی
در کنار یک دختر شورشی
آری، دست‌هایش از تلاش و کار
ظرافت زنانگی زنان خانه‌نشین را از دست داده و،
عضلانی و زمخت شده‌اند
لباسش نازک و لطیف نیست
اما در سینه‌اش دلی در تپش است
که نشان از طبقه او دارد
آنگاه که او به‌کین‌خواهی و مبارزه برمی خیزد
سرمایه‌داران بر خود می لرزند
آری، فقط این دختر اصیل، دخترک شورشی است
کر:
آن دختر شورشی، او یک دختر شورشی است
او مرواریدی گرانبهاست
او پیام آور دلیری
غرور
و شادمانی
برای مردان شورشی پیکارگر است
بیش از این دختران بسیاری را دیده‌ایم
اما ، ما
در انبوه کارگران جهان، پی‌جوی چیزی دیگریم
برای پیکاری بزرگ برای آزادی
همراه با یک دختر شورشی


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر